Dzięki, że jesteś na naszym Blogu - mamy nadzieję, że znajdziesz tu dużo przydatnych informacji i ciekawostek - zapraszam do lektury

Czyli jak od świątyni dotarliśmy do supermarketu

Autor: Mateusz Karbowski

Historia automatycznych drzwi.
24 marca 2025

Historia drzwi automatycznych

Drzwi automatyczne spotykamy dziś na każdym kroku. W marketach, szkołach, szpitalach czy biurach - otwierają się przed nami jak za dotknięciem magicznej różdżki. Ale czy wiesz, że pierwsze automatyczne drzwi powstały... ponad 2000 lat temu? I to nie byle gdzie, bo w starożytnej Grecji! Przy okazji więcej z historii drzwi znajdziecie tutaj.

 

Matematyk, który nie lubił pchać drzwi

 

Heron z Aleksandrii, grecki matematyk i wynalazca, najwyraźniej miał dość ręcznego otwierania wejść do świątyń. Wymyślił więc system wykorzystujący ogień, wodę, liny i przeciwwagi – prawdziwy steampunkowy majstersztyk!

 

Jak to działało? Gdy kapłan zapalał święty ogień na ołtarzu, ciepło podgrzewało ukryty zbiornik z wodą. Powstające ciśnienie przepychało wodę przez system rur do pojemnika zawieszonego pod sufitem. Ten, zyskując na wadze, pociągał za linę połączoną z zawiasami drzwi świątyni.

Voilà! Drzwi otwierały się "magicznie", wprawiając wiernych w osłupienie! Kiedy ogień gasł, woda wracała do pierwszego zbiornika, a drzwi zamykały się same. Sprytne, prawda? Choć trochę kłopotliwe, gdy ktoś przypadkiem zgasił ogień, a ty zostałeś w środku...

 

Od greckich świątyń do... restauracji z talerzami

 

Po greckich eksperymentach nastąpiła długa, a właściwie nawet bardzo długa przerwa.... jakieś 2000 lat później, w 1931 roku, dwóch Amerykanów, Horace Raymond i Sheldon Roby, wymyślili pierwsze fotokomórki do otwierania drzwi. Zainstalowano je w restauracji Wilcox's Pier, by pomóc kelnerom taszczącym stosy talerzy.

 

Gazeta "Hartford Courant" pisała z zachwytem: "Dzięki temu wynalazkowi kelnerki nie muszą już kopać w drzwi ani robić niczego rękami poza noszeniem tac". Manager restauracji dodawał: "To jedno z najbardziej satysfakcjonujących urządzeń, jakie kiedykolwiek zainstalowaliśmy... i zdecydowanie przyspieszyło obsługę przez nasze kelnerki".

Cóż, nie brzmi to zbyt ekscytująco, ale dla kelnerów to był prawdziwy przełom!

 

Maty, czujniki i era nowoczesności

 

W 1954 roku kolejna para Amerykanów, Dee Horton i Lew Hewitt, wynalazła pierwsze drzwi automatyczne uruchamiane matą. Wystarczyło stanąć na specjalnej wycieraczce, by drzwi się otworzyły. W latach '70 pojawiły się czujniki ruchu, a w latach '80 automatyczne drzwi obrotowe.

Dziś drzwi automatyczne to standard w nowoczesnych budynkach. Otwierają się przed nami na podczerwień, mikrofale czy ultradźwięki. Możemy je spotkać wszędzie - od lotnisk po przychodnie lekarskie.

 

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od greckiego matematyka, który postanowił zrobić niespodziankę wiernym w świątyni... Ciekawe, co by powiedział Heron z Aleksandrii, widząc dzisiejsze drzwi...

 

W KRB trade, drzwi nie otwierają się automatycznie i nie wymagają rozpalania ogniska. A i tak są zawsze otwarte dla Was - zapraszamy!

 

Mateusz Karbowski specjalista który wie wszystko o drzwiach wejściowych.

Mateusz Karbowski to specjalista w dziedzinie drzwi wejściowych i bram garażowych, który od lat doradza klientom, jakie drzwi wybrać i dlaczego. Jego bogate doświadczenie i dogłębna wiedza na temat różnych typów drzwi sprawiają, że jest niezastąpionym doradcą dla osób poszukujących idealnych rozwiązań do swoich domów i mieszkań.

Piszę dla Was!

Poznaj autora artykułu.

W NASZYM OUTLECIE

 

Drzwi pasywne i termiczne

Drzwi techniczne i wewnątrzklatkowe

Drzwi stalowe

Bramy garażowe

 

PRACUJEMY W GODZINACH


Poniedziałek-Piątek 8:00 do 20:00

Sobota 8:00 do 18:00 (zadzwoń)

 

Umów się na spotkanie

ADRES I SIEDZIBA


KRB trade

ul. Toruńska 45

87-152 Łubianka

Kujawsko-Pomorskie

KONTAKT


krb@krb-trade.pl
+48 602 851 348


Polityka prywatności

Dlaczego warto wybrać drzwi z pianką poliuretanową?

 

  • Oszczędność energii: Dzięki doskonałej izolacji termicznej drzwi z pianką poliuretanową pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia.

  • Wyższy komfort życia: Cisza i ciepło w domu to gwarancja lepszego samopoczucia.

  • Długa żywotność: Drzwi z pianką poliuretanową posłużą przez wiele lat bez konieczności wymiany.

  • Ochrona środowiska: Wybierając drzwi z pianką poliuretanową, przyczyniasz się do ochrony środowiska.

 

Podsumowanie

Drzwi z pianką poliuretanową to inwestycja w przyszłość. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zapewniają komfort, bezpieczeństwo i trwałość. Jeśli chcesz cieszyć się ciepłem, ciszą i niskimi rachunkami za ogrzewanie, warto zdecydować się właśnie na takie drzwi.